Online Marketing Akadémia

“Szerinted mennyire használhatóak az új Lap.hu oldalak?”

Ezt a kérdést szegezte nekem az egyik ismerősöm, mire a hétvégén egy kicsit behatóbban átnéztem vele a felfrissült lap.hu családot. És ha már foglalkoztam a témával, gondoltam legyen a fenti címre adott válaszom egy bejegyzés, a ti válaszaitok pedig majd a hozzászólások. Mintának az egyik legújabb saját szerkesztésű lap.hu oldalam, a hírlevélszoftver.lap.hu -t vettem.

OMA Blográdió: Ha nem akarod elolvasni, hallgasd meg!
[audio:0906_laphu.mp3]

0) Grafika

Az, hogy a színek tetszenek-e, igazából szubjektív vélemény. Van egy jó pár alapsablon, ami közül választani lehet, de alapvetően használhatósági szempontból irrelevánsnak tartom a színválasztékot. Ha nem irritáló, nem zavaró akkor a grafika másodlagos. Általánosságban is el lehet mondani, hogy ha egy grafika valakinek tetszik, a következő látogatónak lehet hogy éppen nem, tehát nem érdemes túl nagy jelentőséget tulajdonítani ha egy weboldal grafikáját dicsérik vagy szidják.

.

1) Logó

Végre látszódik minden oldalon a logó, egységesen,jól kivehetően, bal oldalt fent, ott ahol a helye van. Triviálisnak tűnik, de ha visszaemlékeztek a korábbi lap.hu oldalakon nem volt egységesen logó, csak az oldal közepén az üzenet: “Együttműködésben a www.startlap.hu oldallal”.

2) Keresés

Az oldal tetején hangsúlyos helyet kapott a keresés funkció. Sokkal jobb, mint a korábbi verzióban, ahol ugyan bal oldalt fent volt (fő helyen), de ott a keresőmotor kiválasztását egy legördülő menü “segítette”, vagyis inkább hátráltatta. A legördülő menü legnagyobb hátránya ugye az, hogy alapból nem látszódnak a választható opciók. Ez most jelentősen javult, azonnal látható hogy kereshetünk a Google és a Startlap motorjával is.

3) Webmorzsák

A következő említésre méltó újdonság az “Ön itt áll” indikátor. Az ilyen helyzetjelző navigációs elemeket az angol “breadcrumbs” után webmorzsáknak is szokás nevezni, és a lényege, hogy most már minden egyes lap.hu oldalon látjuk, hogy hol állunk a portálcsalád hierarchikus rendszerében. Jó dolog ez, segít még inkább tematizálni az adott témakört, vagy éppen a hasonló témájú társlapokat megtalálni.

4) 1024 és a 4. oszlop

A lap.hu oldalakat végre 1024 px-szélességre optimalizálták, aminek a következménye az eddig megszokott 3 oszlopos elrendezés helyett bejött egy negyedik oszlop. Szerintem ez segíti az átláthatóságot, és az eligazodást főleg, hogy ez a 4. oszlop nem a külső hivatkozásokat tartalmazza, hanem funkciókat, eszközöket rendszerez. Hangsúlyosabb szerepet kapott a linkajánlás, a szerkesztői bemutatkozás, és lett végre RSS. Bár az ezekhez tartozó ikonok az RSS kivételével nem túl logikusak, de így hogy alatta ott van a leírás jól értelmezhető. Ergonómiai szempontból nem látom itt az ikonok jelentőségét, mert nem könnyítik meg a használhatóságot, grafikai szempontból viszont – tény és való -, illenek oda.

Kiemeltebb helyett kapott, jobban látszódik a hírlevél-feliratkozási opció (ha van, az adott lapon ilyen), illetve újdonság az új/hasznos/népszerű funkció az oldalon. Az utóbbinál az új linkek listája egyértelmű, a népszerűség szintén (bár az, hogy ez hol pontozható nem látszik egyből az oldalon – de erről majd később), azonban hogy az oldal mit értékel hasznosnak, és mitől különbözik a népszerűtől nem derül ki.

5) Akadálymentesítés: végre!

Fontos, és végre egy úttörő vállalkozás az akadálymentesítés. Mostantól minden lap.hu (több mint 8000 oldal) elérhető akadálymentesített verzióban, azaz azon kívül hogy a gyengén látok is tudják kényelmesen használni az oldalakat, sokkal könnyebb lesz mobil eszközökről pásztázni rajtuk. Ma az interneten való akadálymentesítésnek nincs túl nagy divatja, pedig lehetne, mert ez egy nagyon fontos funkció. Az állami szféra kivételével, alig látható példa rájuk magyar nyelven. Reméljük követik a jó példát mások is, és hamarosan láthatjuk az Index, az Origo stb. akadálymentesített verzióját is.

6) Tartalomjegyzék

Az adott lap.hu tartalomjegyzék részét is szerencsésen ráncba szedték, mert eddig ha valakinek volt 50 doboza az oldalon, és mindegyiket felvitte a tartalomjegyzékbe, akkor előfordult, hogy a képernyő felét a tartalomjegyzék rész foglalta el, kvázi egy linkfelhőként. Ezt most jól megoldották azzal, hogy ha sok link van a tartalom fül alatt akkor lenyithatóvá vált. Hasznos funkció, és egységesíti a megjelenést.

7 )Ami nem tetszik: Linkajánlás

A linkajánlás funkció nagyobb hangsúlyt kapott, jobban észrevehető helyen van ugyan, de maga a linkajánlás folyamata bonyolultabb lett. Első körben el kell fogadnom egy pipával a lap.hu szabályzatát (ezt nem olvassa el senki). Szerintem nem kényelmes, és bosszantó, hogy a pipa alatt egyből a MÉGSEM gomb van, és az ELFOGADOM gomb jóval messzebb, jobb oldalon kapott helyet.  Második lépésben, még mindig nem ajánlhatom a linket, mert el kell fogadnom a szerkesztő szabályzatát is. Az egészet meg lehetne oldani egy “Elfogadom”-mal, hiszen egyrészt egyiket se olvassa el senki, másrészt, ha bármelyiket nem fogadom el, úgy se lesz belőle linkajánlás. Ergo nincs értelme szétbontani két lépésre. Aztán linkajánlásnál muszáj a http:// formával kezdenem a linket különben nem fogadja el. pedig ezt be lehetne állítani alapértelmezettként is. Még mindig a link ajánlásnál, kötelezően kitöltendő mező az “üzenet a szerkesztőnek”, pedig elegendő lenne ha ez egy választható opció lenne, elvégre nem mindenkinek van hozzáfűzni valója.

Apró dolog csak, de a linkajánlásnál minden esetben két TAB-ot kell nyomnom ha átugranék a következő mezőbe, pedig igazából egy lenne a logikus…

8) Social

Látszik, hogy a tervezők elmentek abba az irányba, hogy legyen a lap.hu oldalakon is egy kis  “social” érzet, hogy legyenek közösségi funkciók, de ugyanakkor ezek a változások nagyon kevesek. Éles késen táncolnak mondjuk a tervezők, hiszen a lap.hu csoport célközönségnek (akik köztudottan nem a gyakorlott internetezők), ez is sok lehet, nem biztos hogy értik vagy használják az “Add a Startlaphoz” funkciót, ugyanakkor van egy réteg, akiknek hiányzik az, hogy egyes linkeket azonnal elmenthessen a Delicious-ban, a Google-ben, esetleg tweetelhessen, megoszthasson a facebookon stb.

A közösségi érzést adja az is, hogy az egyes linkeket lehet rangsorolni, pontozni. Bár maga a funkció hasznos, eléggé sikerült elrejteni. A dobozok címére kattintva lehet eljutni arra a felületre ahol az egyes linkeket (akár kinyitva is) lehet böngészni, és itt nyílik lehetőség az egyes linkek népszerűségének pontozására.

Szumma

Összességében szebbek, átláthatóbbak, rendezettebbek, trendibbek lettek a felfrissült lap.hu oldalak, kulturáltabb a megjelenés, és jó pár hasznos funkcióval bővültek a lehetőségek. Funkciók még jöhettek volna, lehetett volna még inkább közösségi a rendszer, de figyelembe véve a lap.hu oldalak célcsoportját ez is egész nagy ugrásnak számít, nem biztos hogy a több, a többségnek jobb lett volna.

Az azonban biztos, hogy ezekkel a változtatásokkal nem kellett volna várni 10. születésnapig (idén tízéves a lap.hu család), hiszen ezek szükségességét már kb 3 éve volt aki jogosan hiányolta. De jobb később mint soha.

Ha van személyes tapasztalat, érintettség, esetleg más a véleményed, gyere kommentben vitassuk meg! Most én kérdezem Tőled:

Szerinted mennyire használhatóak az új Lap.hu oldalak?